Zagrożenia wyprawy część 1 (KLESZCZE)

Kleszcz

Postaram się zebrać i opisać największe zagrożenia mogące spotkać mnie podczas podróży.

KLESZCZE / pajęczaki

Tego pasożyta nie muszę chyba nikomu przedstawiać, każdy z nim (czy w mieście czy na działce, czy w górach) miał bezpośrednio do czynienia, czy to na sobie czy koledze bądź psie.

Zagrożenie pochodzące od kleszcza dla człowieka to:

  • Kleszczowe zapalenie mózgu
  • Borelioza

Jak się chronić przed zagrożeniami.

I Szczepionka:
Na kleszczowe zapalenie mózgu można zrobić sobie szczepienie. Takie właśnie chciałem zrobić. Niestety przez około 3 tygodnie chorowałem (antybiotyk) i czas, w którym miałem sobie robić pierwsze szczepienia minął. Byłem ostatnio u lekarza, aby zrobić sobie pierwszą dawkę przed wyjazdem 3 tygodnie a po tygodniu marszu w jakimś mieście większym wziąć drugą dawkę. Jednak lekarz odradził mi taki manewr mówiąc, że okres (okienka serologicznego) ten powoduje, że człowiek łatwiej może się zarazić. Postanowiłem więc w sytuacji jak złapię kleszcza wyjmę go i prześlę do badania czy kleszcz ten jest zdrowy. Jest to dużo bardziej skuteczna metoda i szybsza. Czekanie określonego czasu i szukanie rumieniu niepotrzebnie nas stresuje.

II Prewencja:
1) Okres największej aktywności:
Marsz w okresie, w którym aktywność jest trochę mniejsza (w Europie kleszcze występują od marca do listopada), ale aktywność ich występuje w dwóch fazach:
1) Maj – Czerwiec
2) Wrzesień- Październik
Idąc zatem w lipcu mam nadzieję, że będzie ich mniej.
2) Po każdym dniu należy obejrzeć swoje ciało. Jeżeli jesteśmy sami należy to zrobić palpacyjnie. Lekko dłonią przejechać wszystkie możliwe miejsca w szczególności, pachwiny, pępek, plecy itd. Po obejrzeniu ciała należy zrobić dokładny prysznic w moim przypadku (jeżeli będę spał w namiocie) będzie to gąbka i buteleczka spryskiwacza). Szorowanie sprawdzonego ciała usuwa młodociane formy kleszczy.

III Ubranie:
-Długie spodnie
-Długie rękawy
– Wysokie buty
Ubranie jak się rozbieramy z niego najlepiej je wytrzepać, oraz przechowywać z dala, w moim przypadku będę wkładał w worek.

IV Preparaty:
1) Permetyna (organiczny związek chemiczny) – środek zabójczy dla kleszczy, pchły i insekty. Słabo wchłaniany przez skórę. Podczas spryskania ubrań, warto poczekać aby wysechł. Podobno środek ten wytrzymuje około dwa prania.
2) Deet ( związek chemiczny) – odstraszający komary, kleszcze. Stosowany na ciało.

V Moja procedura w przypadku ugryzienia:

1) Pincetą łapiemy najbliżej głowy i wyciągamy go. (Kleszcza zabezpieczamy)

-żywy (umieszczamy w szczelnie zamkniętej foliowej torebce, lub fiolce) żyje bez wody i powietrza przez wiele tygodni
-martwy (owijamy gazikiem nasączonym 80% spirytusem) i wysyłamy go.

Pojemniki z kleszczami należy opisać (data i miejsce ukąszenia)

2) Ranę dezynfekujemy spirytusem.
3) Wysyłamy kleszcza do badania albo czekamy.
4) Miejsce ugryzienia obserwujemy przez kolejne tygodnie (w przypadku rumieniu obrzęku lub rumienia wędrującego jak najszybciej udać się do lekarza.

 

Co 3 kleszcz może przenosić choroby groźne dla człowieka.